Workshopy
19. 1. 2024
Vienna House Andel’s Prague
Stroupežnického 3181/21, 150 00 Praha 5-Smíchov
v 1. patře hotelu v konferenční části
semináře v konferenčním sále RUBY I. s kapacitou 84 míst
čas
workshop
9.30 — 10.15
Po medicíně – první (k)roky v praxi
Poslední státnicí na lékařské fakultě jedna životní etapa končí, ta nová ale právě začíná. Podle jakých kritérií vybírat specializační obor? Čím se vyznačuje férový zaměstnavatel a jak se nejlépe připravit na pracovní pohovor? Proč se vyplatí znát práva a povinnosti začínajícího lékaře a na co si dát při nástupu do zaměstnání největší pozor? Nejen o tom všem bude seminář věnovaný prvním (k)rokům v lékařské praxi.
Zajišťuje: Mladí lékaři z.s.
Moderuje: Albert Štěrba
10.30 — 11.15
Po medicíně – kompetence absolventů a neatestovaných lékařů. Jak se nedostat do problémů?
Jak se liší kompetence lékaře čerstvě po škole od absolventa základního kmene? Za co všechno může odpovídat lékař bez specializované způsobilosti? Jak jednat v situaci, kdy po vás zaměstnavatel požaduje samostatný výkon činností mimo vaše předepsané kompetence? Náš workshop vám pomůže předcházet kritickým situacím!
Zajišťuje: Mladí lékaři z.s.
Moderuje: Martin Kočí, Aneta Pelcman Stieranková
11.30 — 12.15
Jak na cestu pediatra?
Máte zájem o obor pediatrie, ale nevyznáte se v nedávných změnách specializačního vzdělávání? Slyšeli jste o rezidenčním místu, ale nevíte, jak o něj zažádat? Osvětlíme si problematiku postgraduálního vzdělávání v pediatrii, projdeme si všechny důležité změny a jejich konsekvence a nastíníme možnosti dotačních programů.
Zajišťuje: Mladí pediatři
Moderuje: Michaela Šibíková, Jiří Bronský
12.30 — 13.15
Jak a proč se stát praktickým lékařem?
Co všechno obnáší práce praktického lékaře a proč by mohla vyhovovat zrovna vám? Jaké všechny cesty mohou vést k atestaci z všeobecného praktického lékařství, kterou si vybrat a proč? Jak najít vhodného školitele? Odpovíme si nejen na všechny tyto otázky, ale prodiskutujeme i kolik celé vzdělávání vlastně stojí a kdo ho nakonec zaplatí!
Zajišťuje: Mladí praktici z.s.
Moderuje: Michaela Kantorová, Vojtěch Mucha
13.30 — 14.15
Průvodce finančním ohodnocením mladého lékaře
Jaké finanční ohodnocení očekávat jako lékař po škole, po kmeni, po atestaci? Jakou roli hrají v odměňování různá zdravotnická zařízení? Jak se odvíjí příjem od typu specializace? Jen zlomek lékařů rozumí způsobu, jakým je strukturován jejich plat/mzda, včetně výpočtu odměny za službu. Nejasnosti v ohodnocování mají různé příčiny, v prvním kroku je však nutné seznámit se s klíčovými informacemi, pojmy a předpisy!
Zajišťuje: mediJob s.r.o.
Moderuje: Martin Kočí
14.30 — 15.15
Práce v Německu
Čím se liší německé a české zdravotnictví a v jakých jejich oblastech naopak panuje shoda? Přijďte se seznámit s rozdíly ve způsobu financování, regulace, kontrolní činnosti a spoluúčasti. Jak rozdílné jsou povinnosti lékařů v Německu, ale i jejich mzdové ohodnocení? Jaké jsou kompetence tamního praktického lékaře na rozdíl od toho v Česku? Poslechněte si podrobnou komparaci, která je určena nejen všem zájemcům o práci v Německu.
Zajišťuje: Xyrix
Moderuje: Martin Vavruša
15.30 — 16.15
Jak správně sdělovat závažné zprávy
Komunikace o závažné diagnóze, nepříznivé prognóze nebo ukončování léčby patří mezi nejnáročnější úkoly, kterým čelí lékaři v podstatě všech oborů. V rámci workshopu vám představíme základní techniky a doporučené postupy pro sdělování závažných zpráv pacientům a jejich rodinám. Odnesete si konkrétní informace využitelné v každodenní praxi. Součástí bude i rozbor krátké modelové situace s představením doporučených postupů a diskuze.
Zajišťuje: ESPERO
Moderuje: Martin Loučka
16.30 — 17.15
Informační seminář Lékařů bez hranic
Seznamte se s fungováním organizace Lékařů bez hranic a hodnotami, na kterých stojí jejich práce. Přijďte si poslechnout osobní příběhy kolegů a kolegyň, které prostřednictvím této organizace vyrazili na humanitární či zdravotní misi. Co zahrnuje práce lékařů a lékárníků v terénu a jak konkrétně postupovat v případě zájmu o spolupráci?
Zajišťuje: Lékaři bez hranic z.s.
Moderuje: Pavla Teplá
Hosté: Stanislav Havlíček, Roman Kocián
17.30 — 18.15
Jak vyjet jako medik na zahraniční stáž?
Chtěli byste již během studia vycestovat na obohacující stáž do zahraničí, načerpat spoustu praktických zkušenosti, poznat rozdílné zdravotnické systémy a vytvořit si přátelství, která mohou být i na celý život? Představí se vám dvě rozdílné organizace, které zahraniční pobyty zprostředkovávají. EMOTER působí v Ugandě a na zdravotnickou stáž s ním mohou vyrazit jak medici, tak lékaři. Domácí pobočka IFMSA nabízí studentům klinické i výzkumné stáže po celém světě. Součástí prezentace budou praktické informace, podmínky a tipy od absolventů.
Zajišťuje: EMOTER z.s., IFMSA z.s
Moderuje: Lenka Chrástová, Tamara Maňáková, Eliška Blažková
semináře v konferenčním sále RUBY III. s kapacitou 36 míst
čas
workshop
9.30 — 10.15
Jak se stát a být nejen medicínsky úspěšným ambulantním specialistou
Uvažujete o práci v ambulanci? Nevíte, zda si založit vlastní anebo se v některé nechat raději zaměstnat? Bojíte se přílišného papírování a komunikace se zdravotními pojišťovnami? Nebo už jste dokonce rozhodnuti a jen nevíte, odkud začít a co přesně si ohlídat? Sdružení ambulantních specialistů je organizace, kterou si sami ambulantní specialisté vytvořili, aby jim radila a pomáhala. Rádi poradíme a pomůžeme i vám.
Zajišťuje: Sdružení Ambulantních Specialistů
Moderuje: Zorjan Jojko
10.30 — 11.15
Vstupní informace o systému veřejného zdravotního pojištění pro začínající lékaře
Jakou roli hrají pojišťovny v systému veřejného zdravotnictví? Jaká mají práva, ale i povinnosti pojištěnci a jaká lékaři? Přijďte se dozvědět o základních principech a úskalích úhrad ambulantních specialistů a praktických lékařů. Budeme se věnovat metodice pro předávání a pořizování dokladů, registračním listům zdravotních výkonů a mnohému dalšímu. Dotkneme se revizního a posudkového lékařství, smluvní politiky plátců a připomeneme si význam zdravotnické dokumentace.
Zajišťuje: ZP MV
Moderuje: Zdenka Salcman Kučerová
11.30 — 12.15
Výzvy současné situace ve zdravotnictví u nás i ve světě, jak na ně jako mladý lékař reagovat, jak je využít jako podnikatel nebo jako zaměstnanec
Jaké trendy hýbou zdravotnictvím a jaké nejen technologické výzvy ho v nadcházejících letech čekají? V čem se odlišuje kariérní dráha zdravotníků ve státním sektoru od toho soukromého? Jaké nástrahy čekají na ty, kteří se rozhodnou sami ve zdravotnictví podnikat a je možné se v oblasti podnikání a řízení ve zdravotnictví dále vzdělávat? Které právní předpisy se přitom vyplatí znát opravdu dobře? Odpovědi na tyto otázky vám umožní vědomě nasměrovat vaši další kariéru.
Zajišťuje: Academy of Health Care Management s.r.o.
Moderuje: Oldřich Šubrt
12.30 — 13.15
Jak porozumět a pracovat se zdravotnickými daty?
Práce se zdravotnickými daty, od sběru po zpracování a analýzy, je nezbytným předpokladem nejen efektivního rozhodování o péči na úrovni pacienta, ale i celého systému včetně dobrého plánování. Jak efektivně využívat data pro výzkumné účely, formování zdravotních politik a komunikaci nových poznatků veřejnosti? Dotkneme se i klíčových otázek jako jsou digitalizace ve zdravotnictví nebo datová gramotnost. V interaktivní části workshopu účastníci sami pojmenují důležití mezery a navrhnou jejich řešení.
Zajišťuje: IEZ
Moderuje: Matěj Kučera, Marek Navrátil
13.30 — 14.15
Jak založit či koupit si vlastní ambulanci? Právní formy podnikání pro lékaře. Co nabízí servisní organizace Sdružení praktických lékařů?
Chystáte se založit si či koupit lékařskou praxi a tápete i v základních rozdílech mezi formami jejího provozování? Věděli jste, že Sdružení praktických lékařů provozuje Servisní organizaci, která je schopna zajistit “na klíč” prodej, respektive nákup ordinace, převod ordinace na s.r.o. či poradenství při ocenění praxe? Přijďte se dozvědět, s čím vším vám může Servisní organizace SPL ČR ulehčit od administrativní zátěže!
Zajišťuje: Servisní organizace SPL ČR
Moderuje: Jakub Uher, Jiří Zdražil, Vladan Hátle
14.30 — 15.15
Jak financovat svou první ordinaci?
Základní kroky na cestě za soukromou ordinací: budeme se věnovat způsobu financování, pořízení anebo vybudování soukromé ordinace. Jak financovat hmotný majetek ordinace, auta anebo rekonstrukce? Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osovou a jaké z toho plynou daňové souvislosti? Proč je dobré mít finanční byznys plán a co o čekat při jednáních o poskytnutí úvěru?
Zajišťuje: EKORENT s.r.o.
Moderuje: Petr Harcuba
15.30 — 16.15
Jak na konzultace a screeningy v lékárně
Jsou lékárníci rovnoprávnými poskytovateli zdravotní péče nebo pouhými p(r)odavači? Co všechno mohou českému zdravotnictví a pacientům nabídnout? Jak začít v lékárně s poskytováním konzultací a dalších služeb? V rámci semináře se dozvíte nejen proč se vám to vyplatí, ale i jaké kroky pro to musíte podniknout.
Zajišťuje: Mladí lékárníci, z. s.
Moderuje: Ivana Lánová
16.30 — 17.15
Zaměstnávání zahraničních zdravotníků z pohledu zaměstnavatele
Bojujete jako zaměstnavatel s nedostatkem personálu a oslovují vás zdravotníci s dosaženým vzděláním ze zemí mimo členské státy Evropské unie? Jaký aprobační proces čeká na tyto lékaře/sestry/farmaceuty, kteří hledají uplatnění v Česku? Za jakých podmínek mohou začít pracovat bez dokončení aprobace? Celou cestou zaměstnávání zahraničních pracovníků vás provedeme v rámci workshopu „Doktor Čechov“.
Zajišťuje: Doktor Čechov, z.s.
Moderuje: Olga Žernosek, Kateřina Ošancová
17.30 — 18.15
Kariéra ve farmaceutické společnosti pro lékaře a farmaceuty
Zajímá vás kariéra ve farmaceutickém průmyslu? Nevíte, co si pod všemi těmi pojmy jako Medical Advisor, Clinical Research Associate, Sales Representative nebo Medical Science Liaison představit, a to ani poté, co jste právě dočetli pracovní nabídku? Přijďte si poslechnout naši panelovou diskuzi! Dozvíte se, co všechno může práce ve farmaceutické společnosti obnášet a co u kandidátů zaměstnavatelé hledají. Dotkneme se i témat jako work-life balance a vyvrátíme některé zažité mýty.
Zajišťuje: Mladí lékaři z.s.
Moderuje: Jan Bayram
Hosté: Jana Malinovská, Eliška Poskerová, Jan Rajnoch
hands-on workshop v místnosti SONO s kapacitou 3 x 4 místa
čas
workshop
9.30 — 10.15
10.30 — 11.15
11.30 — 12.15
12.30 — 13.15
13.30 — 14.15
14.30 — 15.15
15.30 — 16.15
16.30 — 17.15
17.30 — 18.15
Ultrazvukový workshop zdarma pro všechny zdravotníky se zájmem o ultrazvukování.
Moderuje: Lenka Mrázková, Adéla Špačková, Eliška Hardubejová
Workshop se bude konat v místnosti SONO (QUARTZ), která se nachází hned vedle hlavního konferenčního sálu. V této místnosti budou připraveny tři ultrazvukové přístroje s lehátky, přičemž nácvik ultrazvukování na dvou z nich bude zaměřen na břicho (Sono 1 a Sono 2), zatímco na Sono 3 se bude vyšetřovat hrudník a krk.
Každý časový slot bude mít kapacitu pro 12 účastníků, kteří budou rozděleni do čtyřčlenných skupin ke třem přístrojům.
Ultrazvukové přístroje Canon zajišťuje společnost AURA Medical s.r.o.
Za pomoc při realizaci ultrazvukového workshopu děkujeme firmě Sonografie 6.
čas
workshop
9.30 — 10.15
10.30 — 11.15
11.30 — 12.15
12.30 — 13.15
14.30 — 15.15
15.30 — 16.15
16.30 — 17.15
17.30 — 18.15
Simulační medicína 1 – Resuscitace
Zajišťuje: Sekce simulační medicíny KARIM 2. LF UK a FN Motol
Kapacita: 3 osoby na každý časový blok (45 minut)
workshop simulační medicíny v místnosti MOTIVATION
čas
workshop
9.30 — 10.15
10.30 — 11.15
11.30 — 12.15
12.30 — 13.15
14.30 — 15.15
15.30 — 16.15
16.30 — 17.15
17.30 — 18.15
Simulační medicína 2 – Náhodný scénář
Zajišťuje: Sekce simulační medicíny KARIM 2. LF UK a FN Motol
Kapacita: 3 osoby na každý časový blok (45 minut)
workshop s využitím virtuální reality v místnosti SOLUTION
čas
workshop
9.30 — 10.15
10.30 — 11.15
11.30 — 12.15
12.30 — 13.15
14.30 — 15.15
15.30 — 16.15
16.30 — 17.15
17.30 — 18.15
Virtuální realita 1 – Resuscitace
Zajišťuje: Virtual Lab, s.r.o.
Moderuje: Leoš Kubíček
Kapacita: 6 osob na každý časový blok (45 minut)
11.15 — 12.45
14.00 — 15.30
15.45 — 17.15
Virtuální realita 2 – Sdělování závažné diagnózy
Zajišťuje: ComGuide
Moderuje: Jan Hrdlička
Kapacita: 6 osob na každý časový blok (90 minut)